SNS - Slovenská národná strana

Prezident európskej centrálnej banky sa vyhýba reakcii na kritiku za znehodnocovanie jej portfólia

<< Predošlá aktualita

Ďalšia aktualita >>

Odkupovaním bezcenných dlhopisov krajín zápasiacich s ťažkosťami (Španielsko, Taliansko a pod.) podľa programu Outright Monetary Transaction, preberá dnes Európska centrálna banka riziká z nesplácania dlhov týchto krajín na seba a tým aj na ďalšie štáty eurozóny.


ECB si pri „nákupe“ týchto dlhopisov navyše neuplatňuje status prioritného veriteľa, čo znamená, že ak niektorá krajina nebude schopná dlhopisy splácať, bude mať ECB rovnaké straty, ako ostatní veritelia.


Za likviditu ECB zodpovedajú všetky štáty eurozóny a v prípade problémov budeme musieť zo svojich zdrojov sanovať jej straty.


Prezident ECB Mario Draghi uvedený program realizuje napriek tomu, že s jeho spustením nesúhlasili všetci členovia bankovej rady. Proti programu sa postavila napríklad aj nemecká centrálna banka, pretože ECB prostredníctvom neho priamo financuje vybraté štáty (na úkor iných), čo je v rozpore s jej štatútom a poslaním.


Zrozumiteľnejšie povedané, prezident ECB v rozpore s poslaním tejto inštitúcie a v rozpore so základnými zmluvami o EÚ v tichosti prelieva štátne dlhy svojej krajiny a ďalších problematických členov eurozóny do súvahy ECB, kde za nich už zodpovedajú všetky štáty s menou Euro.


Na aktuálnu plenárnu schôdzu EP prišiel prezident ECB Mario Draghi obhajovať svoju prácu vo vedení banky v rámci rokovania o Výročnej správe ECB za rok 2012. Viacerí z nás tunelovanie ECB programom Outright Monetary Transaction kritizovali. (Moje vystúpenie si môžete pozrieť z videa.) Kritiku svojich riskantných rozhodnutí však prezident ECB v reakcii na naše stanoviská prešiel alibistickým mlčaním.


Mario Draghi prišiel do funkcie prezidenta ECB z pozície vrcholného manažéra vo finančnej inštitúcii Goldman Sachs, ktorá v roku 2001 s využitím účtovného triku, pomocou swapovej operácie s fiktívnym forexovým kurzom, zmanipulovala výkazy o reálnom dlhu Grécka vo výške 2,8 miliardy a spravila z Grécka naoko krajinu, spĺňajúcu prísne kritériá na vstup do eurozóny.


Na tento účtovný podvod doplácajú občania krajín eurozóny dodnes. A zdá sa, že voľné narábanie s predpismi a pravidlami, podľa vzoru Goldman Sachs, bude pre prácu Európskej centrálnej banky pod vedením Maria Draghiho charakteristické.


No, len aby aj následky tohto "kreatívneho" účtovania neboli pre nás ešte horšie, ako v prípade Grécka.

 
SNS Europsky parlament
EFD MELD
Nasi europoslanci Facebook
© Jaroslav Paška 2018

späť