SNS - Slovenská národná strana

Maďarské podsvetie, podľa zistení EUROPOL-u, spolupracuje pri manipulácii športových výsledkov s východoázijským kartelom už od roku 2010.

<< Predošlá aktualita

Ďalšia aktualita >>

Tento týždeň obvinila polícia z podplácania bývalých hráčov Ivana Ž., Róberta R. a Mariána D.

Z prijímania úplatku sú obvinení dunajskostredskí futbalisti Michal D., Ivan H., Tomáš H. a Marek B.

Sprostredkovatelia úplatkov mali ovplyvňovať zápasy aj v Českej republike.

"Podľa doterajšieho dokumentovania svojou činnosťou ovplyvnili najmenej 19 futbalových zápasov," povedal policajný prezident T. Gašpar.


V nadväznosti na zistenia EUROPOL-u z Maďarska som už v marci tohto roku požadoval v EP zdokonalenie mechanizmov medzinárodnej spolupráce v boji proti organizovanému zločinu pôsobiacemu v oblasti tipovania športových výsledkov.


V súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním, ktoré odhalilo širokú medzinárodnú sieť rozhodcov a hráčov podplácaných tipovacím syndikátom zo Singapuru, som poukázal na skutočnosť, že národné vyšetrovacie tímy nemajú možnosť teritoriálne pokryť široko rozvetvené medzinárodné zločinecké štruktúry.


Organizovaný zločin pôsobiaci v tipovacom odvetví preto rýchlo bohatne na okrádaní obrovského množstva drobných tipujúcich tým, že účelovo manipuluje výsledky športových stretnutí, ktoré by boli podľa kvality súperov pri čestnej súťaži predvídateľné.


Na tieto podvody ale doplácajú aj nezainteresované stávkové kancelárie, v ktorých si podvodníci podávajú tipy a vyberajú výhry.


Vo vystúpení som pripomenul, že predmetom vyšetrovania EUROPOL-u bolo okolo 700 zmanipulovaných výsledkov futbalových stretnutí po celom svete, na ktorých sa podieľalo viac ako 400 podplatených rozhodcov a hráčov z mnohých krajín.


Dôkazy potvrdzujúce ovplyvňovanie zápasov získané v rámci spolupráce nemecko-fínsko-maďarského vyšetrovacieho tímu predstavili maďarskí vyšetrovatelia, ktorí informovali, že maďarská mafia sa zapojila do spolupráce s východoázijským kartelom už pred rokom 2010.


Členovia organizovanej skupiny, ktorí podplácali rozhodcov a hráčov, potom s istotou vsádzali na dohodnuté výsledky stretnutí od 50 do 100 tisíc EUR a vyberali si v stávkových kanceláriách takmer desaťnásobné výhry.


Ako príklad som uviedol zdokumentovanú manipuláciu futbalového zápasu medzi Argentínou a Bolíviou, ktorý v decembri 2008 viedli maďarskí rozhodcovia. O výsledku tohto stretnutia sa rozhodlo až na konci zápasu, v predĺžení, gólom z pokutového kopu.


Text vystúpenia:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2F%2FEP%2F%2FTEXT+CRE+20130314+ITEM-005+DOC+XML+V0%2F%2FSK&language=sk&query=INTERV&detail=4-070-000

 
SNS Europsky parlament
EFD MELD
Nasi europoslanci Facebook
© Jaroslav Paška 2018

späť