SNS - Slovenská národná strana

Poslanci chcú navzájom prepojiť inteligentné dopravné systémy

Japonsko štandardizuje stanice pre elektroautá (SITA, Reuters, 15.3.2010)

<< Predošlá aktualita

Ďalšia aktualita >>

Poprední japonskí výrobcovia automobilov Toyota a Nissan pomohli v pondelok založiť skupinu, ktorej úlohou je štandardizovať stanice na nabíjanie automobilov na elektrický pohon. Skupina, ktorá dostala meno CHAdeMO a je vedená spoločnosťami Tokyo Electric Power (TEPCO), Toyota Motor Corp, Nissan Motor Corp, Mitsubishi Motors Corp a Fuji Heavy Industries Ltd, stanoví štandard pre Japonsko a neskôr sa zameria aj na vytvorenie medzinárodného štandardu. Očakáva sa, že do skupiny sa pridá okolo 158 spoločností a vládnych zoskupení. Pripojiť by sa malo aj dvadsať zahraničných firiem ako je PG&E Corp, Enel SpA, Endesa a PSA Peugeot Citroën.

Elektrické automobily sa považujú za jedno z riešení, ako splniť prísne normy ohľadom životného prostredia, pretože neprodukujú žiadne emisie. Zavedenie elektrických automobilov do užívania je zložité, pretože batérie do týchto automobilov majú vyššiu cenu a v porovnaní s tradičnými automobilmi prejdú na jedno nabitie menšiu vzdialenosť. Problém predstavuje aj slabá infraštruktúra dobíjacích staníc.

Mitsubishi Motors a Fuji Heavy, výrobca značky Subaru, sú jedinými výrobcami automobilov, ktorí v súčasnosti masovo vyrábajú elektrické automobily na batérie. "V Japonsku je už 1 000 elektrických automobilov a 150 rýchlonabíjacích staníc," povedal viceprezident TEPCO Hiroyuki Ino na konferencii v Tokiu. "Naším cieľom je vytvoriť štandard v Japonsku a presadiť jeho používanie vo svete," dodal.

 

SITA, Reuters

 
SNS Europsky parlament
EFD MELD
Nasi europoslanci Facebook
© Jaroslav Paška 2018

späť