SNS - Slovenská národná strana

Poslanci chcú navzájom prepojiť inteligentné dopravné systémy

<< Predošlá aktualita

Ďalšia aktualita >>

Nové technológie pomáhajú skrátiť a zefektívniť cestnú dopravu, no častokrát sú systémy od rôznych výrobcov nekompatibilné a v inej krajine EÚ ich nevyužijete. Poslanci na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu hlasovali o smernici, ktorá by mala nekompatibilitu inteligentných dopravných systémov odstrániť.

 

Technologické noviny v doprave sú pomerne dobre známe. Navigačný systém GPS nám pomáha dobre si naplánovať cestu, dynamický systém dopravy zas analyzuje aktuálnu situáciu na cestách a elektronicky stanovuje maximálnu povolenú rýchlosť na diaľniciach. Ďalší zo systémov zas šoférov upozorňuje, kde je voľné miesto na parkovanie. To všetko pomáha vyhnúť sa dopravným zápcham. Svoje miesto však technológie majú aj v oblasti bezpečnosti. Elektrický stabilizačný systém bráni pred šmykom a systém eCall zas automaticky privolá záchranku v prípade nehody.

 

Rôzni výrobcovia - rôzne systémy

Každý členský štát EÚ má však vlastné systémy dopravy. Tie pochádzajú od rôznych výrobcov a navzájom nekomunikujú. Výhody účinnejšej, bezpečnejšej a ekologickejšej dopravy tak nie sú úplne využité. Poslanci EP a zástupcovia krajín EÚ sa preto v máji dohodli na znení smernice, ktorá má nekompatibilitu systémov odstrániť.

 

Po novom by do konca roka 2012 mali byť prepojené všetky nové inteligentné dopravné systémy pre informácie o parkovacích miestach a eCall. Prístroje poskytujúce informácie o aktuálnom stave dopravy by zas mali byť kompatibilné do konca roka 2013. Autorka parlamentnej správy k smernici, dánska liberálka Anne E. Jensen je presvedčená, že "dobrovoľný prístup k inteligentným dopravným systémom sa neosvedčil, a preto je potrebné zaviesť určitú minimálnu úroveň štandardizácie".

 

 

 

08-07-2010

 
SNS Europsky parlament
EFD MELD
Nasi europoslanci Facebook
© Jaroslav Paška 2018

späť