SNS - Slovenská národná strana

Poslanci podporujú členstvo Islandu v EÚ

Island únii diktuje podmienky (SME, utorok 27. 7. 2010)

<< Predošlá aktualita

Ďalšia aktualita >>

Reykjavík sa nechce vzdať kontroly nad rybolovom. Začal s tým rokovania o vstupe do únie.

 

BRUSEL, BRATISLAVA. Už o dva roky by sa krajinou s najmenším počtom obyvateľov v Európskej únii mohol stať namiesto Malty Island. Včera začal ostrovný štát s vyše tristo tisíc obyvateľmi prístupové rokovania do elitného klubu a diktoval si podmienky.

 

Islandský šéf diplomacie Ossur Skarphedinson v Bruseli požiadal, aby islandský rybolov, z ktorého krajina žije, nespadal pod európske pravidlá a islandské vody sa stali „osobitnou oblasťou kontroly“. Argumentoval, že politika únie nedokázala zabrániť „nadmernému lovu ohrozených druhov“, kým Island loví udržateľným spôsobom. Informoval o tom na tlačovke s eurokomisárom pre rozšírenie Štefanom Fülem. Ten povedal, že trvalé výnimky nepripadajú do úvahy. To však môže znamenať, že dočasná výnimka by sa dala dohodnúť, píše AP.

 

Na Islande je verejná mienka proti vstupu do únie. Hnevajú sa, že Island má platiť Británii a Holandsku miliardy za klientov islandskej skrachovanej banky. Od urovnania sporu závisí dĺžka rokovaní. Problematické budú aj v únii zakázaný komerčný lov veľrýb či poľnohospodárstvo.

 

Island rokuje

Problematické body

·         Vrátenie 3,8 miliardy eur Holandsku a Británii za klientov skrachovanej banky Icesave.

·         Nechcú odovzdať únii kontrolu nad rybolovom, ktorý tvorí asi polovicu ich exportu.

·         Nechcú sa vzdať lovu veľrýb.

·         Takmer 60% Islanďanov chce, aby Island prihlášku do únie stiahol!

 

O členstvo Island požiadal, aby si pomohol z krízy po krachu svojich hlavných bánk v roku 2008. Podľa Skarphedinsona požiadali o členstvo neskoro. Mohli tak vraj zamedziť krachu. „Island vždy prekvital, keď boli naše kontakty s Európou čo najintenzívnejšie,“ povedal.

 

Rokovania nemajú stanovený konečný dátum, no očakáva sa, že môžu trvať do dvoch rokov. Na rozdiel od ostatných kandidátskych krajín Albánska, Čiernej Hory, Chorvátska, Macedónska a Srbska, Island už teraz vyhovuje väčšine požiadaviek únie. Čaká ho však referendum, ktorého výsledok je neistý.

 

 

SME, utorok 27. 7. 2010 20:45 | Ela Rybárová

 
SNS Europsky parlament
EFD MELD
Nasi europoslanci Facebook
© Jaroslav Paška 2017

späť