SNS - Slovenská národná strana

Parlament dal zelenú dohode SWIFT II

EÚ: Veľké frakcie v EP dohodu SWIFT II asi pretlačia, malé sú proti (Agentúrne správy z EÚ, Utorok, 2010, 6. júl)

<< Predošlá aktualita

Ďalšia aktualita >>

Kontroverzná dohoda o výmene bankových dát by napriek nesúhlasu z viacerých strán Európskeho parlamentu (EP) mala na štvrtkovom hlasovaní prejsť. EP už vo februári odmietol pôvodnú dohodu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, tentoraz by mu však mali dať poslanci zelenú.

Vyjednaný dokument umožňuje americkým úradom pre vyšetrovanie nahliadnuť do šanónov finančných inštitúcií a hľadať súvislosti medzi finančnými transakciami, avšak iba v prípade vypátrania teroristov alebo subjektov s nimi spolupracujúcich.

Oprávnenosť žiadosti o poskytnutie potrebných informácií a zachovanie minimálneho zásahu do súkromia jednotlivcov či firiem bude skúmať EUROPOL. Pokiaľ americká strana nedodá dostatočné odôvodnenie k žiadosti, informácie sa nevydajú. Dohoda sa vzťahuje najmä na dôverné dáta, ktoré spravuje spoločnosť SWIFT. Európska dvadsaťsedmička navyše bude mať možnosť využiť kedykoľvek na kontrolu implementácie dohody pracovnú skupinu, navyše Európska komisia musí predostrieť pravidelne pred ostatné inštitúcie EÚ správu o fungovaní dohody v praxi.

Dohoda však v sebe zahŕňa naďalej plošné poskytovanie informácií až dovtedy, kým sa nevytvorí vlastný európsky systém uchovávania a spracovania údajov. Nový dokument, pokiaľ vojde do praxe, by mal obsahovať aj možnosť občanov EÚ požiadať úrady v USA o odškodnenie v prípade zneužitia poskytnutých údajov.

Výbor EP pre občianske slobody dohodu schválil a ak vo štvrtok prejde aj cez EP, do platnosti vstúpi od 1. augusta 2010. Rada EÚ už odobrila dohodu 28. júna.

Momentálne vyjadrili podporu tzv. SWIFT II šéfovia frakcií socialistov (S&D), ľudovcov (EPP) i liberálov (ALDE), aj keď mnohí poslanci z týchto skupín sú znovu proti.

"Je to významná výhra pre EP. Musíme pochopiť, že pokiaľ nebudeme mať vlastný systém, v rámci zachovania spolupráce s USA musíme preventívne napomáhať boju s terorizmom. Žiadosť o poskytnutie dát musí byť autorizovaná a to je správnym krokom dovtedy, kým EÚ nebude disponovať svojím vlastným nástrojom na odhalenie nekalých aktivít teroristov," konštatoval člen EPP Simon Busuttil.

"Dohoda vyzerá vybalansovanejšia ako predchádzajúca, obyvatelia majú právo, aby im štát nezasahoval do životov prehnaným spôsobom. Socialisti sa rozhodli, že budú hlasovať za prijatie dohody," konštatoval šéf socialistov v EP Martin Schultz.

Výhrady majú voči dohode menšie frakcie, Spojená ľavica-Severskí zelení (GUE-NGL) i Európa slobody a demokracie (EFD). Do druhej skupiny patrí aj slovenský europoslanec Jaroslav Paška (EFD), ktorý vidí novú dohodu len vo svetle "kozmetických" úprav.

"Na rokovaniach došlo ku kozmetickým zmenám. To, že v USA bude predstaviteľ EÚ, ešte neznamená, že USA nebudú slobodne nakladať s dátami občanov EÚ. Treba dosiahnuť, aby sa údaje spracovávali tu, podľa európskeho práva. Aktuálna dohoda má podobné problémy ako predchádzajúca, ich kozmetické zastieranie je zreteľné. Veľké politické skupiny ho však budú chcieť pretlačiť teraz," komentoval Paška.

Ešte radikálnejší v názore bol Portugalčan Rui Tavares (GUE-NGL). "Jeden sa musí čudovať, či sme sa neprebudili v nejakom filme o zombie - už si myslíte, že ste zabili tú príšeru, ale ďalšia sa zjaví za rohom. EP sa znevažuje týmto procesom, veď sme už dvakrát odmietli poskytnúť údaje v celku, celé je to neakceptovateľné," povedal Tavares.

Agentúrne správy z EÚ, Utorok, 2010, 6. júl

 
SNS Europsky parlament
EFD MELD
Nasi europoslanci Facebook
© Jaroslav Paška 2018

späť