SNS - Slovenská národná strana

Spotrebiteľ má právo vedieť, čo kupuje

<< Predošlá aktualita

Ďalšia aktualita >>

EP schválil nové pravidlá označovania potravín, zobrazovanie pomocou farieb semaforu však neprešlo  

 

Minulý týždeň Parlament schválil nové pravidlá pre označovanie potravín. Informácie o energetickej hodnote a množstve cukru či tuku budú po novom povinné a čitateľné. Poslanci však zároveň odmietli návrh, aby sa tieto ukazovatele zobrazovali farebnou škálou ako na semafore, kde by červená farba znamenala priveľa tukov či solí. Zaujímalo nás, prečo túto myšlienku nepodporila ani autorka správy, nemecká poslankyňa z frakcie ľudovcov, Renate Sommer.  

 

Skupiny socialistov, zelených a zjednotenej ľavice navrhli, aby sa množstvo tuku, cukrov a solí uvádzalo na obaloch potravín farbami semaforu. Červená by tak znamenala privysoké množstvo, zelená nízke. Prečo ste to odmietli vy a takisto väčšina poslanci pri hlasovaní?

Odmietli to dve tretiny Parlamentu z viacerých dôvodov. V prvom rade systém farieb vznikol v Anglicku pre pripravené jedlá, čo znamená, že na bežné potraviny to nefunguje. Môžem uviesť niekoľko príkladov.

Keďže Coca-Cola light má namiesto cukru sladidlá, za množstvo cukrov by získala "zelenú", kým prírodný ovocný džús bez pridaného cukru by kvôli prirodzenému obsahu cukru získal varovný červený bod. Systém semaforu takisto nedokáže rozlíšiť medzi maslom a polotučným margarínom. Všetko je "červené" pretože obsahuje priveľa tukov. Červené body by získali aj veľmi zdravé výrobky ako sú orechy, v ktorých je veľa minerálov a vitamínov. Tieto príklady dokazujú, že na bežných výrobkoch to nefunguje. Našou úlohou je nájsť taký systém informácií na obaloch, ktorý sa bude hodiť na každú potravinu a každý nealkoholický nápoj. Ďalším dôvodom je skúsenosť z Anglicka, kde výrobcovia zvykli zmeniť zloženie výrobku, aby získali lepšie farbené označenie. Napríklad cukor nahradili škrobom. Výrobok tak vyzerá, ako keby mal menej kalórií. Alebo cukor nahrádzajú sladidlami, čiže umelými prísadami, či soľ je nahradená glutamanom sodným, čo zdraviu neprospieva. Ide o podvod na spotrebiteľoch.  

 

Tabuľka výživových hodnôt, ktorá informuje o počte kalórií a množstve cukrov či tukov, už dnes existuje na mnohých obaloch potravín. Čo sa zmení touto legislatívou?

Veľké množstvo informácií bude na obaloch povinné. Doposiaľ je informovanie zo strany výrobcov a predajcov dobrovoľné a to znamená, že nie je konzistentné. Na obaly si môžete napísať čo chcete. Po novom to bude povinné a čitateľné. Veľmi častým problémom je nečitateľnosť písma. Napríklad zoznam prísad je povinný už dnes, no vo väčšine prípadov sa nedá prečítať, lebo je vytlačený nečitateľne. Na zadnej strane obalu tiež bude povinná tabuľka nutričných hodnôt, kde nájdete najdôležitejšie zložky výživy prepočítané na 100 gramov alebo 100 mililitrov výrobku. Takto budete mať možnosť porovnať výrobky priamo v supermarkete. Na prednej strane obalu zas bude povinné označenie energetickej hodnoty v kalóriách, pričom táto informácia bude veľkými písmenami vyznačená stále na rovnakom mieste balenia. Problémom je, že spotrebitelia už dnes nečítajú informácie na obaloch, pričom my chceme spotrebiteľov trochu viesť k tomu, aby tieto informácie čítať začali.  

 

Aké ďalšie výhody prinesie nová legislatíva spotrebiteľom?

Na prednej strane obalu bude tiež označenie takzvaných napodobenín potravín. Na trhu je stále viac napodobenín, ako napríklad napodobenina syra vyrobená z rastlinného tuku, ktorá chutí a vyzerá ako syr, ale nie je to syr. Spotrebiteľ má právo vedieť, čo kupuje.  

 

Aby nové pravidlá vstúpili do platnosti, musí ich okrem Parlamentu schváliť aj Rada ministrov. V prvom čítaní je to však nepravdepodobné. Kedy očakávate, že by legislatíva začala platiť?

Myslím si, že sa zhodneme v druhom čítaní. Potom tu však máme prechodné obdobia, preto si myslím, že nová legislatíva začne byť účinná najskôr o 4 roky, teda v roku 2014. Výrobcovia a predajcovia potravín však vedia, čo budú musieť zmeniť. Dokážem si preto predstaviť, že pomerne mnoho z nich zavedie nové pravidlá skôr, než ich k tomu prinúti zákon. « Našou úlohou je nájsť taký systém informácií na obaloch, ktorý sa bude hodiť na každú potravinu a každý nealkoholický nápoj.

 
SNS Europsky parlament
EFD MELD
Nasi europoslanci Facebook
© Jaroslav Paška 2018

späť