SNS - Slovenská národná strana

Práva cestujúcich v leteckej, vlakovej a lodnej doprave

<< Predošlá aktualita

Ďalšia aktualita >>

Plánujete ísť tento rok na dovolenku lietadlom, vlakom alebo loďou? Skôr než sa tak rozhodne-te, mali by ste dobre poznať svoje práva. Vyhnete sa nepríjemným situáciám a v prípade núdze budete vedieť, na čo máte nárok.


Cestovanie loďou

Minulý týždeň Európsky parlament schválil nové práva pre cestujúcich, ktorí využívajú lodnú dopra-vu. Tie začnú platiť od roku 2012.


V prípade, že loď bude meškať viac než 90 minút alebo bude plavba úplne zrušená, pasažieri budú mať nárok na preplatenie cestovného, alebo využitie alternatívnej trasy do rovnakej destinácie. Ak bude meškanie výrazné, napríklad hodinové pri štvorhodinovej plavbe, cestujúci získa dodatočnú kompenzáciu do výšky 25 % ceny lístka. Pri dvojnásobnom meškaní sa kompenzácia vyšplhá až na polovicu ceny lístka.


Ak kvôli problémom s dopravou budete musieť prespať v hoteli, ubytovanie a stravu uhradí prepravca. Zdravotne postihnutí cestujúci zároveň budú mať v prístave nárok na bezplatnú pomoc. Europoslanci chcú podobné práva zaistiť aj v autobusovej doprave. Hoci ich schválili, na rad ešte prí-de vyjednávanie s ministrami členských krajín. Definitívnu podobu práv tak spoznáme neskôr.


Letecká doprava

Aj pri cestovaní lietadlom by mali cestujúci poznať svoje práva. Ak aerolinka predala viac palubných lístkov ako je počet sedadiel a nástup do lietadla vám odmietnu, požiadajte o alternatívnu trasu alebo finančnú kompenzáciu. Tá môže byť vo výške 125 až 600 eur.


Podobné pravidlá platia aj v prípade, že let bol zrušený, alebo meškanie presiahlo 5 hodín. V niekto-rých prípadoch musí letecká spoločnosť poskytnúť cestujúcim občerstvenie či hotel. Ak sa poškodí alebo stratí vaša batožina, finančná kompenzácia môže byť až do výšky 1200 eur.


Pred každou rezerváciou letenky je však potrebné dobre spoznať danú leteckú spoločnosť. Jej meno sa totiž môže nachádzať na "čiernom zozname" rizikových aeroliniek. Pri rezervácii letenky cez internet je tiež každá spoločnosť povinná uvádzať plnú cenu vrátane daní a poplatkov a to už od prvej strany rezervačného formuláru.


Cestovanie vlakom

Práva platné v celej EÚ môžete využiť aj pri cestovaní vlakom. Lístok sa musí dať kúpiť v ktorejkoľ-vek vlakovej stanici alebo cez internet. V prípade, že to tak nie je, využite možnosť zakúpiť si lístok priamo vo vlaku.


Ak vlak mešká hodinu a viac, alebo je spoj úplne zrušený, máte nárok na kompenzáciu alebo alterna-tívnu trasu iným vlakom. V prípade, že sa vaša batožina počas cesty poškodí, výška kompenzácie mô-že byť až 1300 eur. Podobne ako pri lodnej a leteckej doprave, aj pri cestovaní vlakom majú zdravotne postihnutí nárok na bezplatnú pomoc.

 
SNS Europsky parlament
EFD MELD
Nasi europoslanci Facebook
© Jaroslav Paška 2018

späť