SNS - Slovenská národná strana

Tajný biznis privatizácie vody pokračuje, európska komisia ťahá čas a zatĺka

<< Predošlá aktualita

Ďalšia aktualita >>

V pondelok 24. marca usporiadalo Európske informačné centrum v Bratislave diskusné fórum venované perspektívam a rizikám hospodárenia s vodou. Súčasťou diskusie boli aj reakcie na prvú úspešnú Európsku iniciatívu občanov, „RIGHT2WATER“, zameranú na zastavenie privatizácie vodného hospodárstva v EÚ, podporu ktorej v priebehu ôsmich mesiacov svojimi podpismi vyjadrilo takmer dva milióny občanov z trinástich členských štátoch Únie.


Medzinárodnú petičnú akciu občanov „Right2water“, spustilo podozrivé správanie Európskej komisie pri príprave SMERNICE O UDEĽOVANÍ KONCESIÍ. Jej okolo sto stranový návrh pripravovaný pod gesciou Michela Barniera, komisára EÚ pre vnútorný trh, otváral vo viacerých nenápadných ustanoveniach cesty k vytvoreniu európskeho trhu s vodárenskými službami s odhadovanou hodnotou vyjadrenou v stovkách miliárd EUR.


Barrosovi bruselskí úradníci sa tak tri roky po tom, čo Organizácia spojených národov rezolúciou 64/292 vyhlásila právo na prístup k vode a sanitácii za všeobecné ľudské právo, pokúsili v rozpore s cieľom tejto smernice spustiť masívne rozpredávanie vodárenského sektora súkromným investorom. Pripravili legislatívu, ktorá v podstate ukladala verejnej správe odovzdať vodárenské zariadenia do súkromných rúk.


Pre multinacionálne koncerny, ako sú Thames Water, Veolia, alebo nemecké RWE, či Gelsenwasser, ale aj iných súkromných investorov je voda, rovnako ako zlato, či ropa obchodným tovarom a objektom obchodovania a špekulácií. Vedia, že bez vody sa nedá žiť, vedia tiež, že ovládnutie jej distribúcie im môže priniesť obrovskú moc, vysoké a stabilné zisky.


BRUSELSKÍ ÚRADNÍCI NÁS O PRÁVA DRZO OKRÁDAJÚ, PRISLUHUJÚ KONCERNOM


Právne prostredie EÚ má však SLÚŽIŤ OBČANOM, má vytvárať čo najlepšie podmienky pre ich dôstojný život, má chrániť ich ľudské práva. Nehoráznou drzosťou však je, že sa z našich daní dobre platení úradníci v Bruseli pokúsili sprosto nás okradnúť o právo na prístup k vode a odovzdať ho na kšeftovanie do rúk všelijakých firiem s anonymnými vlastníkmi.


Nebolo to však po prvý krát, čo zamestnanci Európskej komisie, ktorým sa skladáme na platy v rozmedzí od 5.000,- do 18.500,- EUR mesačne predložili Európskemu parlamentu aj Rade také návrhy zmien legislatívneho prostredia Únie, ktoré sú šité na posilnenie vplyvu a zvýšenie ziskov rozličných podnikateľských a záujmových zoskupení, samozrejme na úkor bežných ľudí. Videli sme to napríklad pri príprave „NARIADENIA O OSIVÁCH“, ktorú Komisii pred nedávnom zamietol Parlament, či „TABAKOVEJ SMERNICE“, pri ktorej prišiel John Dalli v roku 2012 o post Komisára EÚ pre zdravie a spotrebiteľskú politiku.


Zamestnanci bruselskej exekutívy sa čoraz viac stávajú PREDĹŽENOU RUKOU súkromných investorov, ktorých požiadavky a záujmy potichu zapracúvajú do európskych predpisov. Kašľú pritom na svoju povinnosť, vykonávať prácu tak, aby bola na prospech občanov EÚ.


PRIMITÍVNE NÁS KLAMÚ - INÉ HLÁSAJÚ A INÉ ROBIA


Potvrdzuje to aj správanie sa Európskej komisie k problematike vody, po vyhlásení OSN prístupu k vode a sanitácii za všeobecné ľudské právo, ako aj po úspešnom zozbieraní podpisov občianskou iniciatívou „RIGHT2WATER“. Výrokmi predstaviteľov navonok deklaruje úmysel uvedeným požiadavkám OSN rovnako, ako občianskej iniciatíve vyhovieť. V reálnom živote však bruselská administratíva pokračuje v presadzovaní privatizácie vodárenských zariadení.


Zjavnou ukážkou rozdielov medzi vyhláseniami a reálnym konaním Komisie bolo aj vystúpenie lídra kandidátky strany SMER-SD a podpredsedu Európskej komisie M. Šefčoviča na uvedenom diskusnom fóre, keď na moju kritiku práce Európskej komisie zareagoval tvrdením, že Európska komisia NIKOHO NENÚTI vodárenstvo privatizovať.


V prílohe zmlúv Grécka a Portugalska s Trojkou (Európska komisia + Európska centrálna banka + Medznárodný menový fond), ktoré už pred rokom zverejnila redakcia MONITOR televízie WESTDEUTSCHE RUNDFUNK, sú však zreteľne popísané inštrukcie, čo sú povinné uvedené štáty urobiť, ak chcú dostať potrebnú ochranu tohto zoskupenia. V Grécku majú byť PREDANÉ VEĽKÉ VODÁRNE v Aténach a v Thessalonikách. V zápise o Portugalsku sa zas uvádza: PRIVATIZÁCIA NÁRODNÝCH VODÁRENSKÝCH PODNIKOV „Aguas de Portugal“ MUSÍ BYŤ URÝCHLENÁ.


Nevie pán podpredseda Európskej komisie, aké požiadavky Komisia vznáša voči členským štátom? Alebo je to len snaha pred voľbami ZATĹCŤ POCHYBNÉ KONANIE Komisie, okrádajúcej nás o naše práva, vykonávané POD POLITICKOU OCHRANOU veľkej koalície: Strany európskych socialistov (zo Slovenska SMER-SD), Európskej ľudovej strany (zo Slovenska SDKU, KDH, SMK, MOST-HÍD) a Aliancie liberálov a demokratov za Európu (zo Slovenska SAS), ktorá už desaťročia spoločne vládne EÚ.


Vecnú odpoveď na požiadavky Európskej iniciatívy „RIGHT2WATER“ súčasná Európska komisia už nerieši. Necháva všetko plynúť po starom, pod zámienkou, že čoskoro prídu noví poslanci EP, noví komisári EÚ. A PRIVATIZÁCIA VODY V POZADÍ VOLIEB STÁLE POKRAČUJE

 
SNS Europsky parlament
EFD MELD
Nasi europoslanci Facebook
© Jaroslav Paška 2018

späť